Jak wypity alkohol wpływa na widzenie kierowcy?

Standard

Pomimo tego, że prowadzenie pojazdów pod wpływem środków odurzających jest zabronione i surowo karane, dosyć często słyszy się o wypadkach spowodowanych przez nietrzeźwego kierowcę.

Trudno jest znaleźć przyczynę tak lekkomyślnego działania osób pijanych, zwłaszcza, że jazda pod wpływem może zakończyć się nie tylko utratą prawa jazdy, ale także karą więzienia.

W polskich przepisach uwzględniono dopuszczalną ilość alkoholu we krwi, która wynosi 0,2 promila. Większe stężenie oznacza, że pod żadnym pozorem nie wolno kierować pojazdem. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet dużo niższe stężenia wpływają negatywnie na kierowcę i jego zachowanie na drodze. Jak zatem wypity alkohol, nawet w małej ilości, może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze? 

Kierowca samochodu pod wpływem alkoholu – co warto wiedzieć?

Odpowiedzialny kierowca nigdy nie wsiądzie do samochodu pod wpływem alkoholu, a po wypiciu sporej ilości alkoholu – zbada się alkomatem przed podróżą. Niektórzy jednak mają zupełnie inne podejście i swój stan trzeźwości opierają na wyliczeniach metabolizowania się alkoholu we krwi, a także odpowiednio długiemu wypoczynkowi. Istnieje jednak grupa kierowców, którzy nie zwracają uwagi na przepisy i stan trzeźwości, wsiadając do pojazdu pod wpływem alkoholu. To właśnie ta ostatnia grupa stwarza największe zagrożenie na drodze – osoby uzależnione od alkoholu.

Niestety, jak się okazuje nawet mała ilość alkoholu wpływa negatywnie na jazdę kierowcy. Wystarczy kilka mililitrów czystego alkoholu etylowego, aby doprowadzić do wypadku drogowego – niezależnie od tego, czy badanie alkomatem wykaże jedynie 0,2 promila we krwi.

Jak alkohol wpływa na kierowcę pojazdu?

Prowadzenie samochodu już samo w sobie wymaga ogromnej koncentracji i uwagi poświęconej zarówno sytuacji na drodze, jak i temu, co dzieje się w środku pojazdu. Okazuje się bowiem, że już nawet posiadając 0,1 promila alkoholu we krwi, znacznie wydłuża się czas reakcji! Kierowca znajdujący się w niespodziewanej sytuacji, może nie zareagować w porę, doprowadzając do niebezpiecznej sytuacji. Oprócz tego alkohol, również w większych stężeniach, wpływa również na:

  • koordynację ruchową, która nie jest już tak płynna,
  • pogorszenie się możliwości wykonywania kilku czynności jednocześnie,
  • kierowca nie dostrzega szczegółów, a jego wzrok skupia się na jednym elemencie,
  • alkohol może doprowadzić do błędnej oceny szybkości innych pojazdów, a także odległości.

Nie można również zapomnieć o tym, że alkohol może również usypiać – zwłaszcza podczas jazdy na długich odcinkach drogi. Nietrudno wtedy o wypadek na drodze.

Wsiadasz za kierowcę pod wpływem? To może być uzależnienie

Jak pokazują statystyki, za kierownicę pod wpływem alkoholu najczęściej wsiadają osoby, które nie potrafią odmówić sobie drinka czy lampki wina. Prowadzenie pojazdu nawet pod wpływem małej ilości alkoholu może oznaczać problem z nadmiernym spożyciem. W praktyce nie ma znaczenia, czy symboliczny kieliszek wypijemy do posiłku, czy dla przyjemności, prowadzenie samochodu pod wpływem jest zabronione.

Pomimo tego, że każdy zdaje sobie sprawę z konsekwencji, osoba uzależniona od wysokoprocentowych trunków jest przekonana, iż posiada dużą tolerancję na alkohol, podobnie jak trawi go szybciej niż tzw. osoby niepijące. To mylne przekonanie może doprowadzić do tragedii, dlatego każdy kto wsiada pod wpływem do samochodu, powinien zgłosić się na terapię uzależnień.

Alkohol – jak przestać go pić

Samodzielne wyjście z choroby alkoholowej jest niezwykle trudne, również na początku uzależnienia. Dlatego, aby całkowicie zerwać z nałogiem, konieczne będzie podjęcie indywidualnej terapii. To właśnie podczas sesji terapeutycznych osoba uzależniona pozna sposób na to, jak radzić sobie z głodem alkoholowym i nauczy się jak przestać pić alkohol.

Terapia uzależnień to jedyny skuteczny sposób na to, aby nauczyć się żyć i radzić sobie z problemami bez konieczności sięgania po butelkę. Terapia wskaże powód, przez który alkoholik decyduje się napić, a także zmieni sposób myślenia o alkoholu. Dzięki temu osoba uzależniona nie tylko zobaczy inne możliwości rozwiązania swojego problemu, ale także zrozumie, iż nadmierne spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na jego zdrowie, relacje z bliskimi oraz sytuację zawodową i materialną.