Alkoholizm na studiach – jak pomóc młodemu dorosłemu?

Standard

Rozpoczęcie studiów to dla każdego młodego człowieka wyjątkowy czas. Wiąże się on nie tylko ze zmianą sposobu kształcenia, otoczenia i ludzi, ale bardzo często dotyczy on również przeprowadzki do innego miasta, szukania mieszkania i szybkiego usamodzielnienia się.

Można zatem zauważyć, że jest to czas bardzo stresujący, zwłaszcza na początku akademickiej drogi. Ktoś mógłby powiedzieć, że pójście na studia wiąże się z końcem sielanki zabaw i przygód, jednak to właśnie w tym czasie dla wielu rozpoczyna się okres imprez.

Studenci spotykają się po zajęciach w klubach, w akademikach, czasami nawet codziennie. Nie byłoby w tym nic złego gdyby te imprezy nie wiązały się hektolitrami wypitego alkoholu.

Coraz częściej słyszy się o alkoholizmie wśród studentów i dojrzałej młodzieży. Oddają się oni w wir zabaw, byle tylko zapomnieć o problemach dorosłego życia, jakie na nich czekają.

Powód sięgania po alkohol

Jednym z głównych problemów jest na początku wyjazd z rodzinnego miasta. Takie wydarzenie powoduje często zanik poczucia bezpieczeństwa, a co za tym idzie kontroli nad sobą.

Alkohol jest także ucieczką podczas nauki do trudnych egzaminów. Co trzeci student powie, że wypije sobie kilka piw lub lampek wina, by lepiej zapamiętywać przyswajane informacje.

Koniec końców okazuje się, że nałóg alkoholowy jest już bardzo poważny i potrzebna jest pomoc specjalistów.

Wskazanie problemu

Studenci nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że mają problem, dlatego ważna jest interwencja rodziców i bliskich. Wiadomo, że dwudziestolatkowie nie zawsze liczą się z ich zdaniem i często wypierają takie uwagi, dlatego kluczowa jest w tym wypadku cierpliwość opiekunów i stała próba dotarcia do uzależnionego studenta, należy jednak pamiętać, by nie była ona zbyt gwałtowna.

Najlepszym sposobem na przekazanie komuś, że ma problem z alkoholem, jest szczera i spokojna rozmowa. Studenci nie są już nastolatkami na początku okresu dojrzewania, także wybuchy emocji z ich strony nie występują tak często.

Bardzo prawdopodobne jest, że wezmą sobie oni do serca zwrócenie uwagi, jednak dobrym rozwiązaniem będzie jeśli więcej członków rodziny czy bliskich znajomych odniesie się do owego problemu u studenta. Wtedy bardziej dotrze do niego, że nadużywanie alkoholu nie jest tylko głupim wymysłem rodziców.

Terapia

Po rozmowie warto zastanowić się nad podjęciem dalszych kroków. W przypadku dużego uzależnienia nie można oprzeć się wyłącznie na wykluczeniu alkoholu z życia, gdyż prędzej czy później znów stanie na drodze.

Istotne jest, aby zasięgnąć pomocy specjalistów na terapiach. Młody dorosły nie jest jeszcze w stanie sobie poradzić z natłokiem problemów związanych z uzależnieniem, dlatego wsparcie ludzi z jego otoczenia jest nieocenione. Najlepiej gdyby to oni odszukali kontaktów do odpowiednich terapeutów i zapisali studenta na wizytę.

Czasami bywa tak, że student jest w domu raz na kilka tygodni, dlatego szukanie odpowiedniej pomocy powinno odbywać się w mieście, gdzie właśnie studiuje. Wiadomo, że pilnowanie osoby uzależnionej na odległość jest dużo trudniejsze, ale w dzisiejszych czasach wielu specjalistów pełni rolę opiekuna na drodze do lepszego życia, który jest stale dostępny dla pacjenta.

Jeśli bliscy szukający pomocy dla młodego dorosłego nie wiedzą, gdzie powinni znaleźć dobrych specjalistów w mieście jego zamieszkania, to z pomocą przychodzi Internet.

W sieci znajduje się wiele kontaktów do specjalistów oraz opinii na temat sposobu ich leczenia, dlatego na tej podstawie będzie można wybrać odpowiednią terapię. Dużo zależy też od tego jak mocny jest nałóg, czy to już choroba alkoholowa, czy na przykład ciąg alkoholowy.

Jeśli nie ma się pewności, na jakim poziomie student jest uzależniony, wtedy wystarczy wpisać choćby leczenie uzależnień w województwie dolnośląskim jeśli na przykład uczy się we Wrocławiu, terapia alkoholowa w Krakowie czy ośrodek terapii uzależnień na Śląsku. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania, jednak w każdym rejonie Polski na pewno znajdzie się odpowiednią pomoc dla osoby, która dopiero rozpoczyna dorosłe życie. Ważne, by już na starcie nie męczyła się ona z problemem alkoholizmu i jak najszybciej podjęła się leczeniu.